Co robić w Palermo – najciekawsze atrakcje
Co robić w Palermo
Palermo to miasto na Sycylii, największej wyspie we Włoszech. Jest stolicą zarówno autonomicznego regionu Sycylia, jak i prowincji Palermo. Palermo jest piątym pod względem liczby ludności miastem we Włoszech, z populacją około 656 000 osób. Miasto położone jest nad Morzem Tyrreńskim, na północnym wybrzeżu wyspy.
Palermo zostało założone w VIII wieku p.n.e. przez Fenicjan. W ciągu swojej historii miasto znajdowało się pod panowaniem Greków, Rzymian, Arabów, Normanów, Szwabów, Hiszpanów i Sabaudów. Ta bogata historia pozostawiła po sobie dziedzictwo w postaci różnorodnych stylów architektonicznych, kuchni i kultury.
Palermo jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje niesamowite położenie, zabytkowe centrum miasta i żywą kulturę.
Ceny i oferty noclegów w Palermo możesz sprawdzić tutaj.
- Zabytki w Palermo
- Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni)
- Katedra w Palermo
- Kościół San Giovanni degli Eremiti
- Fontanna Pretoria
- Quattro Canti
- Chiesa e Monastero di Santa Caterina d'Alessandria
- Teatro Massimo
- Inne ciekawe miejsca i atrakcje w Palermo
- Monte Pellegrino
- Mercato Vucciria
- Ballarò Mercato
- Katakumby Kapucynów
- Giardino Inglese
- Parco d'Orleans
- Rejs z Palermo
Zabytki w Palermo, które warto odwiedzić
Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni):
Pałac Normanów to imponujący pałac, który był rezydencją królów sycylijskich od XII do XIX wieku. Jest on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miejsce, w którym znajdują się piękne mozaiki, dziedzińce i ogrody.
Historia:
Budowa Pałacu Normanów rozpoczęła się w IX wieku. Początkowo pełnił funkcję obronną, jednak w XII wieku został rozbudowany przez króla Rogera II i jego następców na okazałą rezydencję królewską. Pałac był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m.in. koronacji królów sycylijskich i zjazdów szlachty. W XIX wieku pałac stracił na znaczeniu i pełnił różne funkcje, m.in. jako koszary wojskowe i siedziba parlamentu. Od 1946 roku jest ponownie siedzibą parlamentu regionalnego Sycylii.
Architektura:
Pałac Normanów to imponujący budynek, który łączy w sobie elementy architektury arabskiej, normańskiej i bizantyjskiej. Najbardziej charakterystycznym elementem pałacu jest Kaplica Palatyńska, która słynie z przepięknych mozaik przedstawiających sceny biblijne i z życia królów sycylijskich.
Katedra w Palermo:
Katedra w Palermo to imponujący budynek, który jest połączeniem różnych stylów architektonicznych, w tym normańskiego, bizantyjskiego i gotyckiego. W katedrze znajduje się krypta, w której znajdują się groby królów sycylijskich.
Początki i ewolucja:
Budowę katedry zainicjował w 1185 roku arcybiskup Palermo, Gualtiero Offamilio. Powstała ona na miejscu wcześniejszego kościoła bizantyjskiego, który z kolei przekształcono w meczet podczas panowania Arabów na Sycylii.
Budowa katedry przebiegała etapami, przez co odzwierciedla ona różne style architektoniczne. Początkowo dominował styl normański, widoczny w surowej fasadzie i masywnych wieżach. Z czasem dodano elementy gotyckie, renesansowe i barokowe, co zaowocowało bogatym i zróżnicowanym wyglądem.
Kościół San Giovanni degli Eremiti:
Kościół San Giovanni degli Eremiti to XII-wieczny kościół znany ze swoich czerwonych kopuł. Kościół jest częścią kompleksu klasztornego, który w 2015 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Historia sięgająca XII wieku:
Budowę kościoła rozpoczęto w 1132 roku z inicjatywy króla Rogera II, słynnego normańskiego władcy Sycylii. Początkowo pełnił on funkcję kaplicy dla pustelników benedyktyńskich, którzy zamieszkiwali pobliskie klasztory. Z biegiem czasu stał się ważnym miejscem kultu i modlitwy dla mieszkańców Palermo.
Unikatowy styl architektoniczny:
Kościół San Giovanni degli Eremiti wyróżnia się charakterystycznym stylem architektonicznym, łączącym wpływy normańskie, arabskie i bizantyjskie. Szczególną uwagę zwracają charakterystyczne czerwone kopuły, które zdobią jego sześć kwadratowych kaplic. Prosta fasada z łukami i ślepymi arkadami odzwierciedla surowy styl normański, a wnętrze zachwyca harmonią i elegancją.
Fontanna Pretoria:
Fontanna Pretoria to XVI-wieczna fontanna z brązu, która znajduje się na placu Pretoria. Fontanna jest ozdobiona nagimi figurami, które wzbudziły kontrowersje po jej odsłonięciu.
Historia sięgająca XVI wieku:
Fontanna została zbudowana w 1554 roku we Florencji z inicjatywy florenckiego księcia, Francesca Salviatiego. Początkowo zdobiła ona ogród Palazzo Salviati we Florencji. W 1573 roku fontanna została sprzedana Senatowi Palermo i przetransportowana do Sycylii, gdzie stanęła na Piazza Pretoria.
Bogate zdobienia i symbolika:
Fontanna Pretoria zachwyca bogactwem rzeźb i zdobień. Na jej trzech poziomach znajdują się liczne figury mitologiczne, alegoryczne i zwierzęce, wykonane z białego marmuru. Centralną część fontanny stanowi figura Neptuna, otoczona przez nimfy, trytony i morskie konie.
Symbolika rzeźb jest bogata i różnorodna. Niektóre z nich odnoszą się do mitologii greckiej i rzymskiej, inne do cnót i wartości moralnych. Całość stanowi imponujący przykład rzeźby manierystycznej.
Kontrowersyjne dzieło sztuki:
Fontanna Pretoria od początku wzbudzała kontrowersje. Nagość figur szokowała ówczesne społeczeństwo, a koszt jej zakupu i transportu do Palermo wywołał oburzenie wśród mieszkańców.
Z biegiem czasu fontanna stała się jednak symbolem Palermo i integralną częścią jego krajobrazu. Mimo kontrowersji, jest to jeden z najbardziej fascynujących i imponujących zabytków miasta.
Quattro Canti:
Quattro Canti, oficjalnie Piazza Vigliena, to ośmiokątny plac położony w samym sercu Palermo, stolicy Sycylii. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków miasta, łączący w sobie elementy baroku, rzeźby i urbanistyki.
Historia sięgająca XVII wieku:
Budowę Quattro Canti zainicjował w 1608 roku hiszpański wicekról Juan Fernandez Pacheco de Villena, od którego imienia pochodzi oficjalna nazwa placu. Celem było stworzenie monumentalnego skrzyżowania, które połączyłoby dwie główne arterie miasta: Via Maqueda i Corso Vittorio Emanuele.
Prace budowlane trwały do 1620 roku i zaowocowały imponującym placem, ozdobionym czterema barokowymi budynkami. Każdy z nich reprezentuje jedną z pór roku, jedną z części dnia i jedną z czterech świętych patronów Palermo:
Fontanna Wiosny: Poświęcona św. Agacie, przedstawia rzeźby bogów rzeki i płodności.
Fontanna Lata: Poświęcona św. Nin fie, przedstawia rzeźby boga słońca i Ceres, bogini rolnictwa.
Fontanna Jesieni: Poświęcona św. Oldze, przedstawia rzeźby boga wina i bogini winobrania.
Fontanna Zimy: Poświęcona św. Krystynie, przedstawia rzeźby boga morza i Neptuna.
Symbolika i znaczenie:
Quattro Canti to nie tylko imponujący zabytek architektoniczny, ale również miejsce o bogatej symbolice. Ośmiokątny kształt placu nawiązuje do liczby osiem, która w wielu kulturach symbolizuje równowagę, harmonię i odrodzenie. Cztery strony placu i cztery fontanny reprezentują różne aspekty życia i cyklu natury.
Quattro Canti od wieków stanowiło ważne centrum życia społecznego i kulturalnego Palermo. Tu odbywały się festiwale, jarmarki i uroczystości religijne. Plac był również miejscem spotkań i spacerów dla mieszkańców miasta.
Chiesa e Monastero di Santa Caterina d'Alessandria
Historia:
- XIV wiek: Klasztor został założony w 1311 roku przez Eleonorę Anjou, królową Sycylii. Początkowo zamieszkiwały go siostry benedyktynki, a od 1370 roku dominikanki.
- XVI-XVIII wiek: Okres świetności klasztoru. Rozbudowano go i ozdobiono licznymi dziełami sztuki.
- XIX wiek: W wyniku konfiskaty dóbr kościelnych przez państwo włoskie siostry opuściły klasztor.
- XX wiek: Klasztor pełnił różne funkcje, m.in. jako koszary i szkoła.
- 2014: Klasztor powrócił do Kościoła katolickiego.
- 2017: Otwarcie klasztoru dla zwiedzających jako muzeum sztuki sakralnej.
Dlaczego warto odwiedzić:
- Arcydzieła sztuki sakralnej: Klasztor słynie z bogatej kolekcji dzieł sztuki, w tym obrazów, rzeźb, fresków i przedmiotów liturgicznych. Do najważniejszych należą:
- „Madonna ze świętymi” autorstwa Mattia Preti
- „Ekstaza św. Katarzyny” autorstwa Antonella Gagliardiego
- „Grobowiec Eleonory Anjou”
- Chór zakonny z XVIII wieku
- Architektura: Klasztor jest imponującym przykładem barokowej architektury sycylijskiej. Warto zwrócić uwagę na:
- Kościół: z bogato zdobioną fasadą i wnętrzem
- Klasztor: z krużgankami, dziedzińcami i refektarzem
- Ogród: z panoramicznym widokiem na Palermo
- Atmosfera: Klasztor emanuje spokojem i duchowością. To idealne miejsce na kontemplację i wyciszenie.
Teatro Massimo: Monumentalny klejnot operowy Palermo
Teatro Massimo Vittorio Emanuele, znany również po prostu jako Teatro Massimo, to imponujący teatr operowy w Palermo, stolicy Sycylii. Jest to największy teatr operowy we Włoszech pod względem powierzchni i trzeci co do wielkości w Europie, po Opéra National de Paris i Staatsoper w Wiedniu.
Historia sięgająca XIX wieku:
Budowa Teatro Massimo rozpoczęła się w 1885 roku z inicjatywy Giovanniego Battista Basile, znanego sycylijskiego architekta. Po śmierci Basile’a w 1892 roku prace budowlane kontynuowali jego uczniowie, m.in. Ernesto Basile i Enrico Caruso.
Teatr został uroczyście otwarty 16 stycznia 1897 roku premierą opery „Cavalleria rusticana” Pietra Mascagniego. Od tego czasu stał się symbolem Palermo i jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie.
Imponująca architektura:
Teatro Massimo zachwyca imponującą architekturą w stylu neoklasycznym z elementami secesyjnymi. Fasada teatru zdobiona jest kolumnami, rzeźbami i płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii greckiej i rzymskiej.
Wnętrze teatru jest równie imponujące. Główna sala widowiskowa może pomieścić do 2000 widzów i zachwyca bogatym wystrojem, m.in. złoconymi lożami, malowanymi sufitami i kryształowymi żyrandolami.
Bogaty repertuar:
Teatro Massimo oferuje bogaty repertuar operowy, baletowy i koncertowy. Na jego scenie występują najwybitniejsi śpiewacy operowi, tancerze i dyrygenci z całego świata.
Teatr jest również miejscem licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych. W 2018 roku Teatro Massimo było gospodarzem 63. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Giuseppe Verdiego.
Inne ciekawe miejsca i atrakcje w Palermo
Monte Pellegrino:
Monte Pellegrino to wzgórze górujące nad Palermo, stolicą Sycylii. Wznoszące się na wysokość 606 metrów, stanowi ono charakterystyczny punkt orientacyjny miasta i oferuje zapierające dech w piersiach panoramy okolicy. Monte Pellegrino to nie tylko imponujący widok, ale również miejsce bogatej historii, kultury i natury.
Historia sięgająca starożytności:
Już w starożytności Monte Pellegrino było miejscem kultu religijnego. Grecy wznieśli tu świątynię ku czci Demeter, bogini płodności. W czasach rzymskich zbudowano na szczycie świątynię Junony.
W średniowieczu na górze osiedlili się pustelnicy, a w XII wieku zbudowano tu klasztor benedyktyński. W 1625 roku na szczycie Monte Pellegrino umieszczono relikwie św. Rosalii, patronki Palermo.
Od tego czasu góra stała się celem pielgrzymek i ważnym miejscem kultu religijnego.
Atrakcje Monte Pellegrino:
- Sanktuarium św. Rosalii: Na szczycie Monte Pellegrino znajduje się sanktuarium poświęcone św. Rosalii.
- Jaskinia św. Rosalii: W pobliżu sanktuarium znajduje się jaskinia, w której według legendy mieszkała św. Rosalia.
- Grota Królewska: Kolejna jaskinia na Monte Pellegrino, Grota Królewska, znana jest z pięknych stalaktytów i stalagmitów.
- Zamek Utveggio: Na zboczu Monte Pellegrino znajduje się zamek Utveggio, zbudowany w XII wieku. Z zamku roztaczają się panoramiczne widoki na Palermo i Zatokę Termińską.
- Rezerwat przyrody: Monte Pellegrino jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Na jego terenie można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, m.in. orły, dziki i muflony.
Mercato Vucciria:
Mercato Vucciria, położony w samym sercu Palermo, to historyczny targ, który od wieków stanowi centrum handlu i życia społecznego w stolicy Sycylii. Znany z gwarnego tłumu, kolorowych straganów i świeżych produktów, Mercato Vucciria jest prawdziwą ucztą dla zmysłów i niezapomnianym doświadczeniem dla każdego turysty.
Historia sięgająca średniowiecza:
Początki Mercato Vucciria sięgają średniowiecza, kiedy to był on skromnym targiem rybnym. Z biegiem czasu rozrósł się i stał się najważniejszym miejscem handlu w Palermo, oferując szeroki wybór produktów spożywczych, od owoców i warzyw po mięso, ryby i sery.
Tętniące życiem centrum:
Mercato Vucciria słynie ze swojej gwarnej atmosfery. Sprzedawcy głośno zachwalają swoje towary, kupujący targują się o ceny, a w powietrzu unosi się zapach świeżych produktów i smażonych potraw. Na targu można spotkać ludzi z wszystkich warstw społecznych, od lokalnych mieszkańców po turystów z całego świata.
Bogactwo smaków i zapachów:
Mercato Vucciria to raj dla smakoszy. Na straganach można znaleźć świeże produkty z lokalnych farm, w tym owoce, warzywa, zioła, oliwki, sery, wędliny i ryby. Oprócz świeżych produktów, na targu można również kupić gotowe potrawy, takie jak arancini (sycylijskie ryżowe krokiety), panelle (smażone placki z mąki z ciecierzycy) i sfincione (sycylijska pizza).
Nie tylko targ:
Mercato Vucciria to nie tylko miejsce handlu, ale również ważny ośrodek kulturowy. Na targu odbywają się liczne wydarzenia, takie jak koncerty, przedstawienia i festiwale kulinarne. Mercato Vucciria jest również miejscem, gdzie można poznać lokalną kulturę i zwyczaje.
Ballarò Mercato:
Ballarò Mercato to nie tylko targ, to pulsujące serce Palermo. Jest to najstarszy i największy spośród historycznych targów miasta, rozciągający się od Piazza Casa Professa do bastionów Corso Tukory.
Historia i atmosfera:
- Korzenie arabskie: Początki Ballarò sięgają czasów panowania arabskiego, co nadaje mu wyjątkową atmosferę i bogatą historię.
- Tętniące życiem miejsce: Targ słynie z gwaru, kolorów i zapachów. Kupcy zachęcają do zakupów, a stragany uginają się pod ciężarem świeżych produktów, lokalnych specjałów i rękodzieła.
- Kulturowe serce: Ballarò to nie tylko handel, ale także żywa scena kulturalna. Odbywają się tu koncerty, przedstawienia i festiwale, a lokalni mieszkańcy chętnie dzielą się swoją gościnnością i opowieściami.
Co można kupić:
- Świeże produkty: Owoce, warzywa, ryby, mięso, sery i wszelkiego rodzaju specjały kuchni sycylijskiej.
- Lokalna żywność: Tradycyjne potrawy uliczne, takie jak panelle (smażone ciecierzycowe kotleciki), arancini (kulki ryżowe nadziewane ragout) i sfincione (sycylijska pizza).
- Rękodzieło: Ceramika, biżuteria, tkaniny i inne wyroby rękodzieła lokalnych artystów.
Wskazówka: Targ jest tłoczny, zwłaszcza w godzinach szczytu. Pamiętaj o targowaniu się o ceny i uważaj na kieszonkowców.
Ballarò Mercato to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Palermo. To nie tylko miejsce na zakupy, ale także na zanurzenie się w autentycznej atmosferze sycylijskiego życia.
Katakumby Kapucynów:
Katakumby Kapucynów w Palermo to niezwykła i nieco mroczna atrakcja turystyczna, która z pewnością nie jest dla każdego. Położone pod klasztorem Kapucynów, kryją one szczątki około 8000 osób, głównie zakonników, ale również świeckich, którzy pragnęli spocząć w tym świętym miejscu.
Historia sięgająca XVI wieku:
Powstanie Katakumb Kapucynów w Palermo sięga XVI wieku, kiedy to zakonnicy zbudowali pod klasztorem podziemne krypty, aby pochować zmarłych braci. Z biegiem czasu katakumby stały się się również miejscem pochówku dla osób świeckich, które pragnęły spocząć w świętej ziemi i blisko zmarłych zakonników.
Unikatowa mumifikacja:
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Katakumb Kapucynów jest sposób mumifikowania ciał. Zakonnicy stosowali specjalną technikę, która polegała na suszeniu ciał w ciągu 8 miesięcy za pomocą naturalnego obiegu powietrza. W ten sposób zachowano ciała w dość dobrym stanie, co może szokować niektórych zwiedzających.
Rozmaite aranżacje:
Szczątki zmarłych w Katakumbach Kapucynów są eksponowane w różnych aranżacjach. Niektóre ciała są ułożone w nisze w ścianach, inne umieszczone w trumnach, a jeszcze inne udekorowane szatami zakonnymi lub świeckimi strojami. W katakumbach można również zobaczyć kaplice i grobowce ozdobione rzeźbami i malowidłami.
Mroczna strona:
Katakumby Kapucynów to z pewnością mroczne i niepokojące miejsce. Widok tysięcy zmumifikowanych ciał może być dla niektórych osób szokujący, a nawet przerażający. Należy jednak pamiętać, że jest to miejsce święte dla wielu osób i należy je traktować z szacunkiem.
Giardino Inglese: Zielona oaza w sercu Palermo
Historia i architektura:
Giardino Inglese, znany również jako Parco Piersanti Mattarella, to największy park miejski w Palermo, położony w samym sercu miasta. Zaprojektowany w 1851 roku przez Giovanniego Battistę Filippo Basile, jednego z najwybitniejszych sycylijskich architektów, park jest doskonałym przykładem stylu angielskiego w ogrodnictwie.
Charakterystyczne dla Giardino Inglese są:
- Nieregularny kształt: Odmiennie od symetrycznych ogrodów francuskich, Giardino Inglese naśladuje naturalny krajobraz z licznymi zakrętami, wzgórzami i dolinami.
- Bogata roślinność: Park słynie z różnorodności drzew i krzewów, w tym palm, cytrusów, magnolii, dębów i cedrów.
- Stawy i mosty: Malownicze stawy połączone są ze sobą mostami, tworząc romantyczną atmosferę.
- Rzeźby i fontanny: Na terenie parku znajdują się liczne rzeźby i fontanny, które stanowią jego ozdobę.
- Alejki i ścieżki: Sieć krętych alejek i ścieżek zaprasza do spacerów i odkrywania zakamarków parku.
Atrakcje i ciekawostki:
Oprócz walorów estetycznych, Giardino Inglese oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających:
- Kawiarnia i restauracja: W parku znajdują się kawiarnia i restauracja, gdzie można zjeść posiłek lub napić się kawy w otoczeniu zieleni.
- Plac zabaw dla dzieci: Na najmłodszych czeka plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i karuzelami.
- Amfiteatr: W parku znajduje się amfiteatr, gdzie odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
- Pomnik wolności: Na terenie parku znajduje się pomnik wolności upamiętniający zjednoczenie Włoch.
- Grota nimf: Sztuczna grota, w której według legendy mieszkały nimfy.
Idealne miejsce na relaks i wypoczynek:
Giardino Inglese to idealne miejsce na relaks i wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Można tu spacerować, biegać, jeździć na rowerze, czytać książkę lub po prostu piknikować na trawie. Park jest również popularnym miejscem spotkań dla studentów, rodzin i turystów.
Parco d’Orleans: Darmowy park zoologiczny
Przepiękny park w którym możemy podziwiać miedzyinnymi:
- Ptaki: kaczki, gołębie, papugi, bażanty, pawie
- Ssaki: owce, kozy, muflony, daniele, świnki morskie
- Gady: żółwie, jaszczurki
Idealne miejsce aby na moment odpocząć od zgiełku miasta, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.
Rejs z Palermo:
Rejs grupowy z Palermo oferowany przez nas to doskonała okazja na odkrycie piękna Sycylii i jej wybrzeża w komfortowych warunkach. Poniżej przedstawiam kilka głównych korzyści i atrakcji tego rejsu:
Odkrywanie Sycylii z morza:
- Rejs oferuje unikalną perspektywę Sycylii, niedostępną z lądu. Można podziwiać malownicze wybrzeże, ukryte zatoczki i jaskinie, a także wyspy i archipelagi.
- Rejs daje możliwość zobaczenia z bliska takich atrakcji, jak rezerwat Capo Gallo, grota królowej czy plaża Mondello.
- Podczas rejsu można popływać w turkusowych wodach Morza Śródziemnego, nurkować z maską i rurką lub po prostu wylegiwać się na pokładzie i opalać.
Rejs grupowy z Palermo to świetny sposób na odkrycie piękna wybrzeża, poznanie nowych osób, zrelaksowanie się i spędzenie niezapomnianego czasu. Jest to idealna propozycja dla osób, które szukają aktywnego wypoczynku połączonego z relaksem i zwiedzaniem.
Tutaj przeniesiesz się do oferty i sprawdzisz dostępność.